Lista aktualności Lista aktualności

Bezpieczne grzybobranie

Grzyby to jedno z największych bogactw lasu, z którego czerpie człowiek. Grzybobranie to wspaniała forma rekreacji i wypoczynku – każdy z nas do lasu wybiera się z dużą pasją, a poszukiwaniom grzybów towarzyszą spore emocje. Często wśród zbieraczy dochodzi do współzawodnictwa – no ale w końcu grzybobranie to narodowy „sport” Polaków.
Jesteśmy szczęściarzami, że w Polsce grzyby możemy zbierać do woli, podczas gdy w innych krajach europejskich istnieje szereg ograniczeń. Jednak korzystajmy z tej swobody mądrze - szanujmy las!
Grzyby można zbierać przez cały rok, jednak najobficiej pojawiają się w okresie jesiennym. W tym czasie penetracja lasów Nadleśnictwa Trzebież przez grzybiarzy jest bardzo duża. W czasie grzybobrania nie zapominajmy o zasadach gwarantujących nam bezpieczeństwo. Las jest otwarty dla wszystkich dlatego warto przestrzegać zasad korzystania z naszego wspólnego środowiska leśnego.
W naszych lasach rośnie kilkanaście tysięcy gatunków grzybów. Spośród nich zaledwie kilkadziesiąt jest jadalnych i to one powinny być zbierane – są zdrowe i smaczne.


Zasady właściwego zbierania grzybów:
•    Należy zbierać tylko grzyby rozpoznane jako jadalne,
•    Owocniki młode i stare należy pozostawić,
•    W razie wątpliwości należy zasięgnąć porady grzyboznawcy,
•    Grzyby należy delikatnie wykręcić z podłoża lub odciąć trzon grzyba nad podłożem, wtedy pod ziemią zostanie grzybnia, z której wyrosną nowe grzyby.