Lista aktualności Lista aktualności

GALASY

czyli kulki na dębowych liściach

W czasie jesiennego spaceru na pewno  spotkaliście ciekawe twory na liściach dębu w kształcie kulek w różnych kolorach – od zielonego, poprzez żółty, aż do różu i czerwieni, to galasy inaczej zwane dębiankami lub jabłuszkami dębowymi. Powstają one na wskutek składania jaj w tkance liści dębu owada zwanego galasówką dębianką. Złożone jaja powodują „podrażnienie”, które powoduje rozrost tkanki roślinnej, która tworzy kuliste narośle, będące dla rozwijających się larw zarówno schronieniem jak i pożywieniem.
Oprócz kulistych narośli na dębach, można spotkać inne kształty galasów na różnych gatunkach drzew powodowane przez owady, wirusy czy bakterie. Tu jednak mówimy o najpopularniejszych okrągłych galasach dębowych.

Galasy dzięki swojemu kulistemu kształtowi intrygują ludzi od najmłodszych lat.
Co ciekawe galasy mogą służyć nie tylko zabawie, ale także w lecznictwie. Dzięki dużej zawartości garbników oraz taniny galasy mają właściwości dezynfekujące, ściągające i przeciwkrwotoczne. Zgnieciony, zmiażdżony galas przyłożony do otarcia, skaleczenia lub oparzenia zmniejsza opuchliznę, łagodzi ból, tamuje upływ krwi. Jest naturalnym i bezpiecznym opatrunkiem.
Spożywane na surowo narośle lub picie wywaru z galasów łagodzi bóle gardła, niszczy drobnoustroje w organizmie. Garbniki które znajdujemy w galasach powodują u zdrowego człowieka zaparcia, jednakże jeśli ktoś ma biegunkę lub nieżyt żołądka – tu galasy ratują zdrowie.

Z dębianek dawniej produkowano atrament! Po zmiażdżeniu ich na gładką masę dodawano szczyptę żelaznych drobinek. Następnie gotowano w małej ilości wody i pozyskiwano wywar o ciemnej barwie, który nie blaknie. Innym sposobem jest dodanie do podgotowanej galasowej papki odrobinę siarczanu żelaza, który powoduje natychmiastowe ściemnienie inkaustu, który się przecedza, a który w kontakcie z papierem szybko się utlenia i ściemnia do intensywnej czerni.

Może ktoś spróbuje zrobić galasowy atrament?

Zachęcamy!