Lista aktualności Lista aktualności

Jedziesz na grzyby ? Leśnicy informują…

Jedziesz na grzyby ? Leśnicy informują…

Koniec lata, początek jesieni… Leśnicy mają pełne ręce roboty: przy jesiennych odnowieniach, pozyskaniu drewna, ochronie lasu oraz utrzymaniu lasu w czystości. Penetracja naszych lasów podczas grzybobrania jest ogromna. Las jest otwarty dla wszystkich. Warto aby zapoznać się z kilkoma istotnymi zasadami korzystania z naszego wspólnego  środowiska leśnego.

Zasady korzystania z lasu podczas grzybobrania.

  1. Do lasu wjeżdżać nie wolno. Zakaz dotyczy wszystkich dróg leśnych. Wyjątek stanowią drogi oznakowane (znakami umożliwiającymi wjazd) oraz publiczne prowadzące przez las.

Dla pojazdów silnikowych przygotowane są specjalne miejsca postoju- na terenie naszego nadleśnictwa znajduje się 16 takich miejsc.

Gdy nie jesteśmy pewni gdzie możemy pozostawić pojazd mechaniczny, zawsze możemy to sprawdzić w aplikacji dostępnej na telefony komórkowe pod nazwą mBDL (Bank Danych o Lasach). Aplikacja jest darmowa i zawiera dokładne mapy wraz z opisem aletylko Lasów Państwowych.

  1. Zabronione jest zaśmiecanie lasu.

Śmieci z lasu zabieramy ze sobą. Stanowią niebezpieczeństwo dla zwierząt, a ich rozkład trwa wieki.

  1. Nie wolno niszczyć grzybów  i grzybni.

Zbierajmy tylko te grzyby jadalne, które znamy i rozpoznajemy na 100 %. W polskich lasach jest wiele gatunków grzybów trujących. Warto się zaopatrzyć w atlas grzybów.

  1. Zabronione jest płoszenie, zabijanie dzikich zwierząt.

Szanujmy naszą przyrodę- nie hałasujmy. Warto pamiętać, że wrzesień jest okresem godowym dla jelenia szlachetnego (Cervus elaphus). Okres ten nazywamy rykowiskiem.

  1. Nie wolno wchodzić na teren rezerwatu, oraz powierzchni gdzie odbywają się prace hodowlane, wycinka drzew a także na  uprawy leśne do wysokości 4 m.
  2. Uwaga na zagrożenie pożarowe. W lesie bardzo łatwo o pożar, szczególnie jeśli słoneczna pogoda, brak opadów utrzymują się przez kilka dni pod rząd. Te wspaniałe warunki do zbierania grzybów, jednocześnie zwiększają prawdopodobieństwo rozniecania ognia. Zakaz palenia ognia w miejscach do tego niedozwolonych.

Ważna informacja: Za wjazd do lasu pojazdem silnikowym strażnik leśny lub policjant ma prawo nałożyć mandat do 500 zł lub maksymalnie do 1000 zł jednorazowo za kilka wykroczeń.

 

Darz Bór.