Lista aktualności Lista aktualności

Leśne kwiaty. Żarnowiec miotlasty

Może się wydawać, że Puszcza Wkrzańska jest monotonna w kolorach. Jednak występują tu pewne krzewy, które w sposób bardzo  kontrastowy przełamują tę monotonność. Jednym z nich jest żarnowiec miotlasty (Citisus scoparius link),  który każdej wiosny oblepiony jest jaskrawo żółtymi kwiatami. Jest wskaźnikiem gleb kwaśnych i bardzo lubi słońce. Stąd najczęściej spotkać go można na obrzeżach lasu, przy drogach lub na uprawach leśnych. Należy do rodziny motylkowych (jak: łubin, groch czy fasola), które wzbogacają glebę w azot – głównie dzięki współistniejącym w ich korzeniach bakteriom.

Roślina posiada szereg przystosowań do trudnych i suchych warunków środowiska. Zdrewniałe pędy oraz szczątkowe liście są odporne na susze. Żółte kwiaty stanowią dobre źródło nektaru dla owadów.

Żarnowiec wykorzystywany jest także do rekultywacji terenów poprzemysłowych. Jest rośliną pionierską, przygotowuje dane siedlisko dla bardziej wymagających gatunków roślin. Z pędów żarnowca, zbieranych w czasie kwitnienia lub owocowania, po wysuszeniu i rozdrobnieniu można sporządzać napar. Aktywnym składnikiem ziela jest między innymi alkaloid sparteina. Sparteina ma silne działanie wykorzystywane w arytmii serca. W dużych dawkach żarnowiec jest trujący. Nie wolno podawać go dzieciom.

Substancje czynne w liściach żarnowca mają świetne działanie przeciwalergiczne i często zastosowane zewnętrznie, przynoszą ulgę przy ukąszeniu np. komara. Pędy krzewu  wykorzystywano kiedyś do robienia m.in. mioteł - stąd w nazwie „miotlasty”. Ale jako roślina włóknodajna stosowano go także do wyplatania worków i lin.

Tyle wartości w jednym krzewie.

 

Darz Bór.