Lista aktualności Lista aktualności

Zwiastun wiosny - Leszczyna

Leszczyna (łacińska nazwa: Corylus avellana), zwiastun wiosny, krzew dorastający do 10 m wysokości, należy do rodziny brzozowatych, jest więc kuzynką olchy i brzozy. Leszczyna jest najprawdopodobniej najczęściej spotykanym krzewem w Europie Środkowej. Czuje się bardzo dobrze jako element polnych żywopłotów, na skraju lasów oraz na terenach półotwartych lasów odroślowych. Pod względem zapotrzebowania na światło jest bardzo podobna do swoich kuzynek. Jest gatunkiem światłolubnym. W korzystnym dla niej otoczeniu jesionów, które wypuszczają liście i kwiaty późną wiosną, i tym samym zapewniają jej dostęp do światła, jak i na terenie niezbyt gęstych lasów mieszanych, wyrasta na niezwykle okazały krzew. Człon jej łacińskiej nazwy -„avellana”- pochodzi od nazwy miasta w południowych Włoszech - Avella, mieszczącego się niedaleko Wezuwiusza, gdzie już w czasach starożytnych uprawiano leszczynę. Leszczyna wypuszcza odrośla, czyli nowe pędy z pniaków. Żyje około 80-100 lat.

Na przełomie lutego i marca rozkwitają niepozorne kwiaty żeńskie z różowymi płatkami (zawiązki powstają latem lub jesienią poprzedniego roku). Pierwsze pojawiające się w ciągu roku pszczoły miodne odżywiają się głównie kwiatami leszczyny i wierzby. Męskie kotki, także pojawiają się jesienią poprzedniego roku, w okresie kwitnienia ich długość dochodzi do 8 cm, a w każdym z nich może się zmieścić 2 mln ziarenek z pyłkiem, które wiatr rozwiewa po całej okolicy, aby zapłodnić nimi żeńskie kwiaty.

Aspekt wiosenny leszczyny jest ważny nie tylko dla owadów, ale także i  ludzi. Herbata zaparzona z kwiatostanów męskich zaopatrzonych w ogromne ilości pyłków ma działanie przeciwzapalne i stymuluje układ immunologiczny do działania w razie infekcji. Natura wie kiedy zaopatrzyć nas w naturalne środki przeciwko chorobowe w okresie kiedy najbardziej tego potrzebujemy. Doktor Henryk Różański podaje, że: napar z kwiatów leszczyny można podawać niemowlętom przy kaszlu i zapaleniu gardła oraz oskrzeli (osłodzić sokiem owocowym) w ilości 1-2 łyżeczek 3-4 razy dziennie. Kwiaty męskie leszczyny bogate są  w pyłek, flawonoidy, alantoinę, triterpeny i fitosterole.

Warto więc udać się na spacer.

Darz Bór.