Lista aktualności Lista aktualności

Majowe kwiaty w lesie.

Głóg

Maj jest jednym z najpiękniejszych miesięcy w roku.  Dłuższe dni i cieplejsze noce sprzyjają rozwojowi roślin. W tym drzew i krzewów leśnych. Jednym z nich jest bardzo ważna roślina biocenotyczna - głóg (Cratageus sp.). W Polsce najczęściej możemy spotkać dwa podgatunki głogu: jednoszyjkowy (Crataegus monogyna Jacq) i dwuszyjkowy (Crataegus laevigata (Poir.). Głóg należy do rodziny różowatych. Oba gatunki  spotykane są na obrzeżach lasu oraz na łąkach i polach. Głóg lubi stanowiska słoneczne i półcieniste. Białe i różowe kwiaty zebrane w baldachogrona są pięknie wyeksponowane na tle zielono- błyszczących 3-7 klapowych liści.

Warto przyjrzeć się tym pięknym kwiatom ponieważ wraz z liśćmi stanowią bardzo cenne źródło związków wspomagających nasz układ krwionośny, są to m.in.: flawonoidy ( w tym rutyna i kwercetyna - bardzo silne przeciwutleniacze) a także żelazo, fosfor, i wapń. Preparaty z owoców i kwiatów głogu Crataegus (ang. Hawthorn, niem. Weissdorn) są obecnie popularne w ludowej oraz akademickiej fitoterapii. Przy zbieraniu surowca należy uważać na ciernie, które stanowią formę obronną rośliny. Oba występujące gatunki głogu  mają te same właściwości fitoterapeutyczne. Zebrany i wysuszony surowiec będzie świetnie smakował w postaci naparu, a w przypadku owców - odwaru.

Warto zaznaczyć, że zarośla głogu – ze względu na swoją gęstość - stanowią doskonałe miejsce gnieżdżenia się ptaków, a poza tym dostarczają pokarmu i schronienia także dla drobnych gryzoni. Jeśli chodzi o owady to istnieje powiedzenie: „Gdy zakwita głóg to w ulach głód”. Pszczelarze twierdzą, że kwiaty głogu jedno – i dwuszyjkowego nie są wybitnie miododajne, a wśród roślin miododajnych zalicza się je do spadziodajnych.

Drewno głogowe jest bardzo twarde i ciężkie, a tym samym trudne w obróbce. Jest bardzo cennym materiałem wykorzystywanym w rzeźbiarstwie, a produkty wykonane z drewna głogu długo zachowują trwałość i nie ulegają wypaczeniu.

 

Darz Bór