Lista aktualności Lista aktualności

Na jagody...

W lasach pojawiły się już pierwsze jagody. Nie wszystkie są jeszcze dojrzałe, mimo to zbierających z każdym dniem jest coraz więcej.

Stare polskie przysłowie „Święty Jan niesie jagód dzban” wyznacza datę pierwszych zbiorów. Porzekadło sugeruje, iż na pierwsze zbiory jagód powinniśmy się udać po 24 czerwca.

Borówka czarna – bo tak się fachowo nazywa ma wiele nazw zwyczajowych, m.in. jagoda, czernica, czarna jagoda. Występuje w drzewostanach sosnowych tworząc rozległe połacie.

Jagody są nie tylko pyszne i aromatyczne ale przede wszystkim zdrowe. Przed wycieczką do lasu warto pamiętać o podstawowych zasadach zbioru tych owoców. Jagody zbieramy ręczne, bez użycia jakichkolwiek narzędzi czy urządzeń, które uszkadzają roślinny.

Wybierając się na jagody pamiętajmy o odpowiednim ubraniu i preparatach odstraszających owady, aby zminimalizować ryzyko ukąszenia Pamiętajmy również o tym, aby nie zaśmiecać lasu oraz nie używać otwartego ognia, który jest szczególnym zagrożeniem w okresie letnim. Przypominamy również, że po drogach leśnych obowiązuje zakaz poruszania się samochodami.