Lista aktualności Lista aktualności

Pułapki feromonowe w lesie.

Na przełomie czerwca i lipca każdego roku Leśnicy wieszają w lesie klasyczne pułapki  feromonowe w kształcie lejka  z przypiętym workiem od spodu

Fot. 1. Pułapka feromonowa na brudnicę mniszkę.(fot. Karolina Czerwińska).

Pułapki feromonowe umieszczane są w wybranych drzewostanach sosnowych powyżej 20 lat. Pułapki feromonowe spełniają zadanie główne prognostyczne. Na podstawie ilości zwabionych przy pomocy feromonu samców motyla- brudnicy mniszki- określa się okres rójki oraz liczebność tego owada w naszych lasach.  W tym celu pułapki sprawdzane są dwa razy w tygodniu. W okresie kulminacji rujki samców, przeprowadza się poszukiwania samicy metodą przejścia dwudziestu drzew.

Wyniki odłowów i obserwacji wysyła się do Zespołu Ochrony Lasu w Szczecinku.

Na tej podstawie określa się stopień zagrożenia lasu przez szkodliwe owady liściożerne.

Brudnica mniszka (łac. Lymantria monacha):

Brudnica mniszka to motyl, którego gąsienice są bardzo groźnym szkodnikiem lasów. Występuje w lasach iglastych i mieszanych. W ciągu dnia motyle siedzą nieruchomo na pniach drzew. Skrzydełka mają kolor biały, szarawy bądź brązowy z widocznymi poprzecznymi paskami na przedniej parze. W lipcu i sierpniu samica składa w pęknięciach kory czerwone jaja.

W kwietniu i maju następnego roku wykluwają się gąsienice. Są owłosione, a przez ich grzbiet przebiega ciemna pręga. Na środkowych segmentach ich ciała widać jasną plamę tzw. siodełko. Przez pierwsze dni po wylęgu larwy przebywają na korze, w skupiskach, tworząc tak zwane lusterko. Następnie udają się w korony drzew, by tam żerować na liściach lub igłach. Potrafią spowodować ogromne szkody, doprowadzając do znacznego osłabienia drzewa i w ten sposób narażając je na zasiedlanie przez szkodniki wtórne, np. korniki. Często są także bezpośrednią przyczyną zamierania drzew – występujące licznie i bardzo żarłoczne potrafią ogołocić koronę, nie pozostawiając na gałęziach liści czy igieł (źródło.lasy.gov).

Pułapka feromonowa klasyczna to narzędzie leśnika w prognozowaniu  zagrożenia dla lasu. Jeśli napotkasz ją w czasie wędrówki po lesie możesz ją obejrzeć, jest bezpieczna dla ludzi. Pod żadnym pozorem jej nie niszcz.