Lista aktualności Lista aktualności

Sezon przeciwpożarowy w lasach rozpoczęty.

Wraz z nadejściem wiosny leśnicy rozpoczynają akcję bezpośrednią w ochronie przeciwpożarowej lasu. Już w lutym przeprowadzane są prace mające na celu odpowiednie przygotowanie systemu ochrony do akcji przeciwpożarowej, która trwa co najmniej do końca września.  Przełom marca i kwietnia to zwykle okres największej palności nie tylko nieużytków i łąk, ale również lasów. Statystyki pokazują, że wiosną wybucha ponad połowa pożarów lasu.

Ogień jest jednym z najgroźniejszych wrogów lasu. Obawa przed tym żywiołem i jego destrukcyjnym działaniem pociąga za sobą wymóg ochrony lasu przed pożarami oraz stałej obserwacji w czasie największego zagrożenia. Dlatego w Nadleśnictwie Trzebież uruchomione zostały dyżury p.poż. Codziennie pełnione są dyżury w punkcie alarmowo-dyspozycyjnym nadleśnictwa i dostrzegalniach przeciwpożarowych. Obserwacja prowadzona jest również przy pomocy partoli naziemnych oraz patrolowania lotniczego.

Lasy Nadleśnictwa Trzebież należą do I – najwyższejkategorii  zagrożenia pożarowego.  Najczęstszą przyczyną występowania pożarów na terenie nadleśnictwa jest nieostrożność dorosłych.

W 2020 roku  na terenie Nadleśnictwa Trzebież było 19 pożarów.

Apelujemy o rozwagę podczas obchodzenia się z otwartym ogniem.

 

Telefony alarmowe:

112 – telefon alarmowy

998 – telefon do straży pożarnej