Lista aktualności Lista aktualności

Śmieci, już dziękujemy...

Każdego roku Nadleśnictwo Trzebież wydaje około 120  tys. zł na sprzątanie lasu ze śmieci – nie swoich- ale tych pozostawionych przez lokalną ludność i  „turystów”. Suma tych wydatków niestety z roku na rok rośnie, i bynajmniej nie jest to spowodowane wzrostem kosztów jednostkowych za wywiezienie śmieci ale przede wszystkim ilością pozostawionych odpadów w lesie.   Obserwujemy, że w okresie pandemii rośnie ilość  zdarzeń nielegalnego wywiezienia odpadów do lasu. Głównie są to odpady poremontowe. Za wywiezienie odpadów do lasu można otrzymać mandat w wysokości 500 złotych. Gdy sprawa skończy się w sądzie, sprawca może się liczyć z grzywną do 5 tys. złoty, a nawet pozbawieniem wolności.

Apelujemy   o niewyrzucanie śmieci do lasu.

Nie traktujmy lasu jak śmietnisko.

Nasza rada, aby wszystko zaplanować:

Lokalne firmy sprzątające podejmują działania ku temu aby za darmo odbierać wielkogabarytowe śmieci- wystarczy spojrzeć w kalendarz wywozów dostępny na stronie gmin. Jest także możliwość  nieodpłatnego  wywiezienia śmieci do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK). Na terenie okolicznych gmin jest wiele punktów przyjmujących elektrośmieci, a  przeterminowane leki przyjmują apteki.

Leśnicy będą nieustannie powtarzać: nie wyrzucaj śmieci do lasu,  pozbieraj po sobie i po innych (Akcja „Zabierz 5 z lasu”), zachowuj się odpowiedzialnie w swoim domu ( bo las jest naszym wspólnym domem), szanuj naszą przyrodę, śmieci stanowią śmiertelne zagrożenie dla zwierząt…

Hasła wszystkim znane… ale czy na pewno ?