Lista aktualności Lista aktualności

Walka bielików w Puszczy Wkrzańskiej

Do nietypowego zdarzenia doszło w dniu 30.09.2020 w godzinach popołudniowych.

Przypadkowy turysta, przy głównej drodze leśnej, w brzozowym lesie zaobserwował dwa walczące ze sobą bieliki. Jak się później okazało były to samce. Jeden z  nich przepłoszony obecnością człowieka odleciał. Słabszy i pokaleczony osobnik nie miał możliwości ucieczki. Świadek zdarzenia natychmiast  powiadomił miejscowego leśniczego, a w dalszej części zostali poinformowani przedstawiciele Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt ze Szczecina. Ptak został wstępnie opatrzony i przetransportowany do siedziby w/w ośrodka. Jak się później okazało miał sporo ran od szponów napastnika, został mocno poturbowany i pozbawiony części piór. Trwa rehabilitacja.

Walki bielików o tej porze roku są niezwykle rzadko spotykane. Nie znamy przyczyn ani celu walki, tym bardziej że w pobliżu nie znajduje się żadne gniazdo bielika.

Ranny bielik został na obserwacji w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Szczecinie,  działającego przy Fundacji „Dzika Ostoja”. Składamy ogromne podziękowania pracownikom ośrodka za udzielenie pomocy poszkodowanemu zwierzęciu, a znalazcy za wzorową współpracę z leśnikami.

Darz Bór