Lista aktualności Lista aktualności

Wiosna - czas nasadzeń.

Rozpoczęły się wiosenne nasadzenia w lesie. Leśnicy, obserwując przyrodę przystępują do prac gdy tylko rozmarznie gleba. Muszą to zrobić szybko, dopóki sadzonki pozostają w zimowym uśpieniu, a ich funkcje życiowe są jeszcze spowolnione.

 

W tym roku leśnicy z Nadleśnictwa Trzebież wysadzą 1 milion sztuk sadzonek sosny i 500 tysięcy sztuk sadzonek gatunków liściastych na blisko 200 hektarach lasu.

 

Leśnicy w Polsce sadzą corocznie ponad 500 mln sadzonek młodych drzew. Drzewa znacząco wpływają na zmiany klimatu na ziemi. Pochłaniając ogromne ilości CO2 łagodzą efekt cieplarniany, ograniczają erozję gleby oraz osłabiają powodzie.
 

Od zakończenia II wojny światowej przybyło w Polsce 2,5 mln ha lasów. To tyle, ile wynosi powierzchnia województwa lubelskiego. W 1945 r. lasy pokrywały jedynie 21% kraju, obecnie jest to 29,6%. Ponad 9 mln ha lasów daje nam czwarte miejsce pod względem powierzchni leśnej w regionie (po Francji, Niemczech i Ukrainie). Na jednego Polaka przypada 0,24 ha lasu. Wartość ta jest zbliżona do europejskiej, wynoszącej 0,3 ha/os.