Aktualności
Wilki w Puszczy Wkrzańskiej
Wilki w Puszczy Wkrzańskiej
Wilki, na które przez dziesiątki lata polowano, niemal zupełnie zniknęły z terenów Polski. W 1998 r. drapieżniki te objęto ochroną gatunkową i od tego czasu systematycznie ich liczba wzrasta, a spotkania z tymi pięknymi, dzikimi zwierzętami mogą przytrafiać się coraz częściej. Do Nadleśnictwa Trzebież często wpływają informacje o wilkach zauważonych na naszym terenie - oczywiście wilki w Puszczy Wkrzańskiej występują.
Czy spotkanie wilka w lesie jest powodem do niepokoju?
Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione.
Dlatego należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- nie zostawiaj śmieci i odpadków żywności w lesie oraz pobliżu ludzkich zabudowań,
- podczas spacerów leśnych ze swoim psem pamiętaj o smyczy,
- nie poluj na dobre ujęcia fotograficzne za wszelką cenę – nigdy nie zostawiaj żywności w pobliżu tzw. „nęcisk” czy „czatowni”,
- pod żadnym pozorem nie próbuj oswajać wilka.
Jak należy się zachować, kiedy dojdzie do spotkania z wilkiem?
Wilki są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, a spotkania z nimi są niezwykle rzadkie, ponieważ odczuwają one przed ludźmi naturalny strach. Jeśli jednak dojdzie już do takiego spotkania i wilk podchodzi zbyt blisko lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:
- Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna i większa.
- Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
- Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
- Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.