Asset Publisher Asset Publisher

Projekty unijne

Informacje o projektach i funduszach unijnych

 

 

 

Realizacja projektu:

„Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy

w ekosystemach nizinnych na terenach leśnych"

Program współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W ramach programu zrealizowano 4 zadania:

1)  Nr zadania 10-30-01 – spowolnienie odpływu wód z terenów leśnych w leśnictwie Drogoradz w oddziałach 349,387,388  poprzez budowę trzech zastawek  wodnych na rzece Karpinka. 

2)  Nr zadania 10-30- 02 –Budowę zbiornika retencyjnego w oddz. 189 w leśnictwie Mazańczyce oraz zastawki  na cieku doprowadzającym wodę do zbiornika Karwia Struga.

3)  Nr zadania 10-30- 03 –Budowę zbiornika retencyjnego w oddz. 635 w leśnictwie Turznica oraz trzech zastawek  na cieku doprowadzającym wodę do zbiornika oraz rowie opaskowym.

4)  Nr zadania 10-30- 04 –Budowę zbiornika retencyjnego w leśnictwie Tanowo  oraz zastawki  na cieku odprowadzającym  nadmiar wody do rowu melioracyjnego w oddz. 769.

Osiągnięto efekt rzeczowy i ekologiczny w ramach realizacji projektu „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach nizinnych na terenach leśnych" na terenie RDLP Szczecin, Nadleśnictwo Trzebież.

Ilość retencjonowanej wody – 6933  tys. m3

Wartość robót wykonanych brutto: 424 350,00  PLN

 


Realizacja projektu:

 

Projekt „Zrównoważona turystyka na obszarach Natura 2000 w nadleśnictwach: Dębno, Międzyzdroje, Myślibórz, Ośno Lubuskie i Trzebież

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie wspólnie z nadzorowanymi nadleśnictwami realizuje Projekt „Zrównoważona turystyka na obszarach Natura 2000 w nadleśnictwach: Dębno, Międzyzdroje, Myślibórz, Ośno Lubuskie i Trzebież”, współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach działania 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.

Celem projektu jest ochrona siedlisk przyrodniczych oraz chronionych gatunków, który osiągnięty będzie przede wszystkim poprzez działania
z zakresu ukierunkowania ruchu turystycznego  na obszarach chronionych lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Ukierunkowanie ruchu turystycznego będzie osiągane dzięki tworzeniu i modernizacji infrastruktury turystycznej.

W Nadleśnictwie Trzebież, które bierze udział w projekcie zaplanowano m.in.: zakup lunety do obserwacji ptaków wraz ze statywem, futerałem i adapterem do aparatów cyfrowych oraz budowę punktu edukacyjnego „Z kropelką wody przez las”.

W ramach projektu zaplanowano zakup lunety służącej do obserwacji i dokumentacji  ptaków występujących w zasięgu obszarów Natura 2000 oraz rezerwatu przyrody „Jezioro Świdwie”. Luneta będzie wykorzystywana przy prowadzeniu zajęć edukacyjnych, która pozwoli zapoznać uczestników z rzadkimi gatunkami ptaków.

W ramach działania punktu edukacyjno - turystycznego „Z kropelką wody przez las” zaplanowano zakup i montaż interaktywnych tablic edukacyjnych o tematyce związanej  z ochroną przyrody, zakup i montaż tablicy edukacyjnej – obieg wody w przyrodzie oraz grę edukacyjną. Utworzone zostaną również „Ogród motyli”, ścieżka edukacyjna „Boso przez świat” oraz fotościanka i urządzenia ruchowe. Punkt edukacyjny Nadleśnictwa Trzebież w Zalesiu, z już istniejącą infrastrukturą turystyczną oraz usytuowany na terenie nadleśnictwa Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej, a także Ośrodek Muzealno-Dydaktyczny „Świdwie” będzie wykorzystywany do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla osób z obszaru województwa zachodniopomorskiego oraz województw ościennych.

Projekt będzie realizowany w województwie zachodniopomorskim oraz lubuskim, w latach 2017-2020. Całkowita planowana wartość projektu wynosi 2526085,16 zł, natomiast przewidywane dofinansowanie UE – 2147172,00 zł. Infrastruktura turystyczna, która powstanie w ramach realizacji Projektu będzie nieodpłatnie udostępniana wszystkim zainteresowanym osobom.

 


Nadleśnictwo Trzebież informuje, że  przystąpiło do projektu:

„Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów” - PPOŻ.

Planowany całkowity koszt realizacji Projektu: 78 894 108,59 PLN

Kwota wydatków kwalifikowalnych całego projektu: 56 500 000,00 PLN

W ramach projektu, w celu zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego naszych lasów zostanie wybudowana wieża obserwacyjna- dostrzegalnia przeciwpożarowa. Szybka lokalizacja pożaru oraz akcja gaszenia pożaru jest kluczowa w ochronie obszarów leśnych przed pożarami.

Cel wpisuje się w dzisiejszą sytuację polskich lasów. Nastąpił wzrost ryzyka powstania i rozprzestrzeniania się pożaru lasu, w okresie suszy trwającej już drugi sezon.

Więcej informacji na temat projektu znajduje się pod linkiem:

http://www.ckps.lasy.gov.pl/o-projekcie3

https://issuu.com/lasypanstwowe/docs/ochrona_przeciwpo_arowa_w_lasach


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Hodowla lasu

Hodowla lasu

Podstawowym działem gospodarki leśnej jest hodowla lasu.

Jest to dziedzina, której głównym działaniem jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje  zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Dążenie do zachowania istniejących lasów w stanie warunkującym ich stabilność i gotowość do realizacji całego spektrum celów stanowi nadrzędny cel jaki przyświeca działaniom hodowlanym realizowanym w Nadleśnictwie Trzebież. Przez cały  dostępny szereg działań dążymy do rozszerzenia i poprawienia jakości zasobów leśnych.

Nasiennictwo i selekcja

Dział hodowli zajmujący się zbiorem i magazynowaniem nasion.   Selekcja jest procesem nierozerwalnie związanym z istnieniem gatunków i warunkującym ich trwanie. Jest najlepszym sposobem zwiększania i ulepszania produkcji leśnej. Poprzez zbiór nasion z najlepszych drzewostanów nasiennych otrzymujemy zdrowe i trwałe sadzonki, hodowane na uprawach pochodnych.

Szkółkarstwo

Nadleśnictwo Trzebież posiada szkółkę leśną o powierzchni produkcyjnej 5,22 ha. Produkuje się na niej sadzonki z nasion pozyskanych z drzewostanów nasiennych oraz plantacji nasiennych. Na terenie szkółki znajdują się wszystkie gatunki drzew lasotwórczych, biocenotycznych i domieszkowych oraz podstawowe krzewy zadrzewieniowe. Głównym celem działalności gospodarstwa szkółkarskiego jest produkcja na otwartej przestrzeni wysokiej jakości sadzonek na potrzeby Nadleśnictwa Trzebież, jak również innych odbiorców.

Równe rzędy sadzonek na szkółce leśnej

Odnowienia i zalesienia

W Nadleśnictwie Trzebież odnowienia obejmują rocznie ok. 231 ha.

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dana lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

Pracownicy zakładu usług leśnych w trakcie sadzenia lasu

                Zalesienia (fot. Andrzej Kopeć)

Kolejną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu.  Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu. Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.

Pielęgnowanie lasu

Pielęgnowanie lasu ma na celu ukształtowanie drzewostanów o prawidłowym składzie gatunkowym oraz wysokiej jakości hodowlanej i technicznej. W Nadleśnictwie Trzebież w związku z dużą ilością zakładanych corocznie upraw, zabiegi pielęgnacyjne wykonywane są na znacznej powierzchni.

Przeciętne roczne rozmiary tych zabiegów to odpowiednio:

  • pielęgnowanie gleby – 71 ha
  • czyszczenia wczesne - 101 ha
  • czyszczenia późne - 129 ha
  • trzebieże wczesne - 200 ha
  • melioracje agrotechniczne - 200 ha

Służba Leśna nadzoruje prawidłowość i staranność wykonania tych zabiegów, gdyż mają one decydujący wpływ na kształt przyszłych pokoleń lasu i są niezbędne dla prawidłowego rozwoju upraw leśnych.

Działania hodowlane ukierunkowane są na polepszanie jakości drzewostanów. Dążymy do tego poprzez zróżnicowanie składu gatunkowego, stosowanie sadzonek dobrej jakości, właściwe wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz inicjowanie i ochronę odnowień naturalnych. Duża różnorodność siedliskowa wykusza indywidualne podejście do każdego zabiegu hodowlanego, bez względu na wiek czy rodzaj planowanego do wykonania zabiegu.