Wydawca treści
Łowiectwo
W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce.
Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.
Łowiectwo jest elementem ochrony środowiska przyrodniczego – tak definiuje je ustawa „Prawo łowieckie" z 1995 r. Zwierzęta łowne (20 proc. gatunków ssaków i 12 proc. ptaków występujących w Polsce) są dobrem ogólnonarodowym i własnością Skarbu Państwa. Gospodarowaniem zwierzyną łowną, zgodnie z zasadami ekologii oraz racjonalnej gospodarki leśnej, rolnej i rybackiej, zajmują się myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim oraz leśnicy.
Przeczytaj więcej o łowiectwie
Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Trzebież jest bardzo bogata. Zwierzyna gruba reprezentowana jest przez jelenie, daniele, sarny i dziki. Szacuje się, że jeleni jest ok. 720 szt., danieli 130 szt., saren 1870 szt., a dzików 1030 szt. Okresowo pojawiają się łosie. Z gatunków chronionych (kiedyś łownych) spotkać można wydrę, bobra. Zwierzyna drobna bytująca na terenie naszego nadleśnictwa to lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny, jenoty, kaczki gęsi i inne.
Fot. W. Rzepka
Na potrzeby opracowania rocznych planów pozyskania zwierzyny, a także w celu określenia zabiegów hodowlanych i ochronnych w lesie niezbędne jest oszacowanie liczebności zwierzyny. Wynika z niego m.in., że na przestrzeni ostatnich lat stan populacji jeleniowatych systematycznie wzrasta.
Najnowsze aktualności
Leśny koncert - RYKOWISKO
Leśny koncert - RYKOWISKO
Jesienny las kryje w sobie wiele tajemnic. Poza spadającymi kolorowymi liśćmi i zwierzętami, przygotowującymi się do nadchodzącej zimy, gdzieś na śródleśnej polanie, odbywa się piękny przyrodniczy spektakl, który pozostawia niezatarte wrażania. Mowa o rykowisku, podczas którego samce jeleni nawołują łanie i odstraszają rywali. Ich głos niesie się nawet na odległość kilku kilometrów. Rozpoczyna się on w połowie września, chociaż niejednokrotnie odgłosy ryczących jeleni można usłyszeć już pod koniec sierpnia. Okres godowy jeleni trwa ok. 4 tygodni, a jego intensywność uzależniona jest m.in. od panujących warunków pogodowych.
Rykowisko to przede wszystkim czas słuchania jeleni, dlatego Nadleśnictwo Trzebież zaprasza wszystkich chętnych na leśny koncert.
15 września 2023 r. (piątek) godzina 18.00 w Zalesiu 1 (za budynkiem biura nadleśnictwa) będzie możliwość na żywo posłuchania leśnego koncertu oraz ciekawych opowieści leśników.
Zapraszamy serdecznie!
Ilość miejsc ograniczona zapisy pod nr telefonu 692-451-347.