Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona małoletnich

Standard Ochrony Dzieci i Młodzieży podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez Nadleśnictwo Trzebież.

 

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych w ramach działalności edukacyjnej Nadleśnictwa Trzebież w Zalesiu jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie.

Procedura określa:

  • najważniejsze zasady i założenia związane z zapewnieniem maksymalnego poziomu bezpieczeństwa Małoletnich, będących uczestnikami zajęć realizowanych przez Nadleśnictwo Trzebież w Zalesiu (zwane dalej: Nadleśnictwo) podczas których reprezentant Nadleśnictwa (m.in. pracownik, współpracownik, praktykant, wolontariusz – zwany dalej pracownikiem) ma kontakt z Małoletnimi,
  • zasady weryfikacji pracowników mających kontakt z Małoletnimi.

§ 1.

Zasady zapewniające bezpieczne relacje między Małoletnim a pracownikami Nadleśnictwa oraz między Małoletnimi podczas zajęć edukacyjnych

  1. Pracownicy Nadleśnictwa mający bezpośredni kontakt z Małoletnimi powinni wykonywać swoje zadania w sposób zapewniający poszanowanie praw osób trzecich, w szczególności praw dzieci, z szacunkiem oraz w sposób uprzejmy
    i kulturalny.
  2. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec Małoletnich jakichkolwiek form przemocy słownej oraz fizycznej.
  3. Pracownicy Nadleśnictwa, o których mowa w pkt 1, mają obowiązek w szczególności:
  1. powstrzymać się od jakichkolwiek zachowań, które mogłyby naruszać przestrzeń osobistą Małoletniego, powodować u niego poczucie zagrożenia, dyskomfortu lub strachu,
  2. traktować każdego Małoletniego z należytym szacunkiem, wspierając go w pokonywaniu trudności uwzględniając jego umiejętności rozwojowe, możliwości wynikające z niepełnosprawności oraz potrzeb edukacyjnych,
  3. traktować każdego Małoletniego równo, bez względu na płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd,
  4. promować zasady „dobrego wychowania” i podejmować działania wychowawcze mające na celu kształtowanie prawidłowych postaw,
  5. odnosić się do Małoletnich z szacunkiem,
  6. wysłuchiwać Małoletnich i starać się udzielać im odpowiedzi dostosowanej do sytuacji i ich wieku,
  7. nie zawstydzać Małoletnich, nie lekceważyć i nie obrażać,
  8. nie krzyczeć, chyba że wymaga tego sytuacja niebezpieczna (np. ostrzeżenie).

Nadto Pracownicy Nadleśnictwa mają zakaz:

1) utrwalania wizerunku Małoletniego (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych pracownika,

2) proponowania Małoletnim alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji psychoaktywnych, spożywanie ich wspólnie z Małoletnimi lub w ich obecności,

3) zapraszania nieznajomych Małoletnich do swojego miejsca zamieszkania i utrzymywania z nimi relacji poza zajęciami.

4. Pracownicy Nadleśnictwa, powinni zwracać uwagę na niepokojące zachowania Małoletnich, które mogą świadczyć o ich krzywdzeniu oraz na wszelkie podejrzenia działania na szkodę dziecka przez: 

  • pracownika,
  • inne osoby trzecie,  
  • rodziców/opiekunów prawnych, 
  • inne dziecko. 

5. W zależności od potencjalnego sprawcy nadużyć wskazanych w ust. 4 niniejszego paragrafu pracownicy Nadleśnictwa powinni podjąć próbę kontaktu z Małoletnim w przypadku powzięcia podejrzenia takiego krzywdzenia. Jeżeli Małoletni próbuje nawiązać kontakt z pracownikiem, powinien on go wysłuchać i w miarę możliwości, uzyskać możliwie najpełniejszą informację o sytuacji Małoletniego.

6. Za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających Małoletniemu i udzielenie mu wsparcia odpowiedzialni są wszyscy pracownicy Nadleśnictwa mający kontakt z Małoletnimi.

7. Małoletni uczestniczący w zajęciach organizowanych przez Nadleśnictwo zobowiązani są do odnoszenia się do siebie z szacunkiem oraz powstrzymywania się od jakichkolwiek zachowań, które mogłyby naruszać przestrzeń osobistą innych osób i powodować u nich poczucie zagrożenia, dyskomfortu lub strachu. Jakakolwiek przemoc fizyczna czy psychiczna jest zakazana.

§ 2

Zasady podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu Małoletniego

  1. W sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu Małoletniego pracownik Nadleśnictwa ma obowiązek niezwłocznego poinformowania o tym fakcie nadleśniczego lub jego zastępcę, najpierw w formie ustnej, a potem również w formie pisemnej, poprzez przedłożenie stosownej notatki służbowej.
  2. Po przekazaniu informacji, o której mowa w ust. 1, Nadleśniczy lub pracownik, który powziął informację o zagrożeniu powinien:
  • w przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu, niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112. Podjęte czynności dokumentuje się w formie notatki.
  • w przypadku, gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez pracownika lub współpracownika Nadleśnictwa, odsunąć tę osobę od wszelkich form kontaktu z dziećmi (nie tylko dzieckiem pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy.   Do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego nadleśniczy powołuje minimum trzyosobową komisję, w skład której mogą być powołani prawnicy, psychologowie i niezwiązani ze sprawą pracownicy Nadleśnictwa. W postępowaniu wyjaśniającym słucha się świadków oraz analizuje wszelkie dostępne materiały dowodowe, w tym przeprowadza rozmowę z Małoletnim i jego opiekunami prawnymi. Jeżeli nieprawidłowość zostanie potwierdzona, nadleśniczy lub jego zastępca, w zależności od ustalonej nieprawidłowości, powinien zawiadomić o nich właściwe służby oraz/lub rozważyć wyciągnięcie konsekwencji służbowych. Z przebiegu postępowania sporządza się protokół.
  • w przypadku, gdy zgłoszono krzywdzenie dziecka przez osobę trzecią (obcą, bądź spokrewnioną) w pierwszej kolejności poinformować o krzywdzeniu opiekunów prawnych dziecka. Jeśli zgłoszenie dotyczy opiekunów prawnych dziecka lub nie są oni zainteresowani pomocą dziecku, poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe). Dalszy tok postępowania leży w kompetencji podmiotów, do których sprawa została przekazana. Podjęte czynności dokumentuje się w formie notatki.
  • w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko podczas zajęć edukacyjnych lub innych opcji edukacji organizowanej przez Nadleśnictwo (np. na zajęciach grupowych czy aktywnościach na stoiskach) niezwłocznie poinformować o zdarzeniu opiekuna Małoletniego obecnego podczas zajęć. Z przeprowadzonych czynności sporządza się notatkę.

§ 3

Internet i ochrona wizerunku Małoletnich

  1. W Nadleśnictwie podczas zajęć edukacyjnych nie udostępnia się Małoletnim dostępu do komputerów ani do sieci WI- FI.
  2. Pracownik Nadleśnictwa nie może utrwalać wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) przebywającego na terenie prowadzonych zajęć bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
  3. Upublicznianie wizerunku dziecka w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie wideo) m.in. na portalach społecznościowych czy stronach www jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.
  4. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie i upublicznienie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

§ 4

Zasady przeglądu i aktualizacji standardów oraz zaznajamiania z ich treścią pracowników

  1. Standardy, co najmniej raz na dwa lata, podlegają weryfikacji pod względem zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz ocenie ich merytorycznej przydatności przez osoby wskazane przez nadleśniczego. Wnioski z przeprowadzonej oceny należy pisemnie udokumentować.
  2. W ramach przygotowania pracowników Nadleśnictwa do stosowania standardów zaznajamia się ich z treścią standardów w sposób ogólnie przyjęty w Nadleśnictwie oraz zaleca się ich przeszkolenie przez podmiot zewnętrzny wyspecjalizowany w tego rodzaju szkoleniach.

§ 5

Postanowienia końcowe

1.   Standardy są:

  • publikowane na stronie internetowej Nadleśnictwa,
  • wywieszone w widocznym miejscu, gdzie prowadzone są zajęcia edukacyjne,
  • przekazywane opiekunom przy zapisach na zajęcia edukacyjne w formie pisemnej lub elektronicznej wraz ze skróconą wersją do zapoznania przez nich Małoletnich. Skrócona wersja Standardów Ochrony Małoletnich stanowi załącznik nr 1 do niniejszych Standardów. Za dokumentowanie przekazania Standardów w wersji pełnej oraz skróconej odpowiada pracownik Nadleśnictwa organizujący zajęcia.

2. Tworzy się wewnętrzny rejestr ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru Małoletniego, stanowiący załącznik nr 2 do niniejszych Standardów. Prowadzenie i przechowywanie Rejestru wraz ze stosowną dokumentacją powierza się zastępcy nadleśniczego.

3. Z uwagi na incydentalny kontakt pracowników Nadleśnictwa z Małoletnimi - dalsze kroki, w tym ustalenie planu wsparcia Małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia, w zakresie nie objętym w § 2 pozostawia się właściwym podmiotom i instytucjom, do których została przekazana sprawa.

4. Każdy pracownik Nadleśnictwa przed dopuszczeniem do realizacji obowiązków związanych z Małoletnimi podlega sprawdzeniu na zasadach określonych w rozdziale 3 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Za realizację weryfikacji odpowiada specjalista ds. pracowniczych, wobec osób wskazanych imiennie przez zastępcę nadleśniczego.

5. Każdy pracownik Nadleśnictwa przed dopuszczeniem do realizacji obowiązków związanych z Małoletnimi zapoznaje się z klauzulą informacyjną dla pracowników w stosunku do których została przeprowadzona weryfikacja, stanowiącą załącznik nr 3 do niniejszych Standardów.

Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 36/2024  z dnia 14.08.2024 r. w sprawie wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich

SKRÓCONA WERSJA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH

Osoby, z którymi masz kontakt w Naszym Nadleśnictwie, powinny zachowywać się grzecznie i z poszanowaniem Twoich potrzeb. Zależy nam, aby nasze spotkania przebiegały w dobrej atmosferze i poszanowaniem godności wszystkich osób podczas zajęć edukacyjnych oraz innych aktywności realizowanych przez naszą jednostkę.

  1. Nikomu nie wolno Cię krzywdzić, w jakikolwiek sposób.
  2. Masz prawo być traktowane tak samo jak wszystkie inne dzieci.
  3. Masz prawo do zadawania pytań pracownikom Nadleśnictwa.
  4. Pracownikom nie wolno stosować wobec Ciebie przemocy.
  5. Masz prawo do informacji i prawo do prywatności.
  6. Pracownikom nie wolno bez zgody Twojej i Twoich Rodziców/Opiekunów robić Ci zdjęć, nagrywać filmów.
  7. Pracownikom nie wolno proponować Ci alkoholu, papierosów ani nielegalnych substancji ani używać ich w Twojej obecności.
  8. Pracownikom wolno Cię dotykać tylko za Twoją zgodą lub w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.
  9. Pracownikom nie wolno Cię bić, szturchać, popychać ani dotykać Cię w jakikolwiek inny sposób, którego nie chcesz.
  10. Pracownicy mogą się z Tobą kontaktować wyłącznie w czasie pracy i w związku z ich pracą.
  11. Pracownikom nie wolno zapraszać Cię do ich miejsca zamieszkania ani kontaktować się z Tobą w mediach społecznościowych lub przez prywatny telefon.

Pamiętaj, że lubimy Cię takim jaka/i jesteś. Podczas zajęć po Twojej stronie leży również obowiązek kulturalnego zachowania względem innych Dzieci i Dorosłych. Chcemy, żebyście się do siebie odnosili z szacunkiem, oraz m.in. nie bili, nie szturchali, nie krzyczeli i nie dokuczali. Jakakolwiek przemoc fizyczna czy psychiczna jest zakazana.

Kiedy czujesz się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, ktoś robi Ci krzywdę lub zachowuje nieodpowiednio, możesz powiedzieć o tym innemu pracownikowi, który Cię wysłucha i pomoże! Możesz także napisać do nas na adres e-mail: trzebiez@szczecin.lasy.gov.pl.

Załącznik nr 2 do Zarządzenia nr 36/2024  z dnia 14.08.2024 r. w sprawie wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich

REJESTR UJAWNIONYCH LUB ZGŁOSZONYCH INCYDENTÓW LUB ZDARZEŃ ZAGRAŻAJĄCYCH DOBRU MAŁOLETNICH

nr

Data zgłoszenia

Osoba zgłaszająca

Opis zdarzenia

Podpis osoby zgłaszającej

Podpis osoby prowadzącej rejestr

Inne/Uwagi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 3 do Zarządzenia nr 36/2024  z dnia 14.08.2024 r. w sprawie wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich

KLAUZULA INFORMACYJNA DLA PRACOWNIKÓW, W STOSUNKU DO KTÓRYCH ZOSTAŁA PRZEPROWADZONA WERYFIKACJA

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej jako RODO) informujemy:

 

 

 

Obowiązek informacyjny

Ochrona Małoletnich

 

Na podstawie art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku
z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej jako RODO) informujemy:

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Nadleśniczy Nadleśnictwa Trzebież, Zalesie 1 72-004 Tanowo, tel. 91 312 69 83, e-mail: trzebiez@szczecin.lasy.gov.pl; dalej jako: Administrator.

Administrator wyznaczył inspektora ochrony danych, z którym w sprawach dotyczących przetwarzania danych osobowych można skontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej pod adresem rodo@szczecin.lasy.gov.pl lub telefonicznie wybierając numer +48 91 432 87 12.

Przetwarzanie danych osobowych odbędzie się w celach:

  1. realizacji obowiązków wynikających z przepisów prawa w zakresie zapewniania ochrony dzieci,
  2. sprawdzania przed nawiązaniem stosunku pracy lub dopuszczeniem kandydata do działalności związanej z wychowaniem lub edukacją małoletnich czy dana osoba nie była ukarana za przestępstwa na tle seksualnym przeciw małoletnim,

co stanowi obowiązki prawne ciążące na Administratorze (art. 6 ust. 1 lit. c i art. 10 RODO), wynikające z ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu przestępczością na tle seksualnym.

W przypadku postępowania, w którym nie stwierdzono naruszenia ochrony małoletnich, dane będą usuwane po upływie 1 roku.

W przypadku postępowania, w którym stwierdzono naruszenie ochrony małoletnich, dane będą przechowywane do czasu prawomocnego zakończenia postępowania, które będzie prowadzone przez uprawnione organy, na podstawie zgłoszenia. Jeśli zdarzenie nie będzie wymagało zgłoszenia, dane osobowe będą przetwarzane do czasu wygaśnięcia ewentualnych roszczeń ze strony osoby, wobec której przeprowadzono postępowanie. Dane pracowników podlegających weryfikacji w rejestrze przestępstw na tle seksualnym będą przechowywane w okresie trwania stosunku pracy, a następnie do 10 lat po zakończeniu trwania umowy, ze względu na ewentualne obowiązki dokumentacyjne w zakresie wywiązania się z obowiązku weryfikacji w Rejestrze.

Odbiorcami danych osobowych mogą być wyłącznie podmioty upoważnione do ich otrzymania na podstawie obowiązujących przepisów prawa, np. sądy, policja, organy państwowe.

Na zasadach określonych w RODO, osobom, których dane przetwarzane są w związku z wprowadzonymi standardami ochrony małoletnich, przysługuje prawo do:

  1. dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania;
  2. wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa), w przypadku uznania, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO.

Podanie danych osobowych jest wymogiem ustawowym. Odmowa ich podania może uniemożliwić nawiązanie zatrudnienia lub przeprowadzenie stosownych postępowań.

Dane osobowe nie będą poddawane zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.

Dane osobowe nie będą przekazywane poza teren Unii Europejskiej ani do organizacji międzynarodowych.

W przypadkach prowadzonych postępowań, dane osobowe mogą być pozyskiwane od świadków zdarzenia/pracowników administratora, w zakresie niezbędnym do ich przeprowadzenia.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Lasy Państwowe mają pomysł jak chronić 20 procent najcenniejszych przyrodniczo lasów w Polsce

Lasy Państwowe mają pomysł jak chronić 20 procent najcenniejszych przyrodniczo lasów w Polsce

Podczas II Ogólnopolskiej Narady o Lasach Lasy Państwowe zaprezentowały ważne przyrodniczo i bezpieczne gospodarczo rozwiązanie. Ponad 1,2 mln ha (to powierzchnia odpowiadająca obszarowi woj. śląskiego) to zidentyfikowane przez leśników najcenniejsze lasy w zasobach PGL LP, które chcą poddać ochronie. Jest to w sumie prawie 17 procent powierzchni Lasów Państwowych, a więc krok milowy na drodze do deklarowanych przez rząd 20 procent

Perspektywiczne dochodzenie do 20 proc ochrony najcenniejszych lasów leśnicy opierają na kilku rozwiązaniach.

Na dziś Lasy Państwowe wskazują 7,9 proc. drzewostanów objętych całkowitą ochroną w ramach wypracowanych przez organizację kryteriów tzw., grupy I, a więc całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. To obszar  564 171 ha.

Teraz Lasy Państwowe pracują nad II grupą 647 071 ha, która może dać dodatkowe 9,1 proc. powierzchni chronionej. W sumie w oparciu o te dwa kryteria (I i II) leśnicy proponują teren stanowiący 17 proc. powierzchni leśnej LP.

- Proponujemy rozwiązania mieszczące się w obecnie obowiązującym porządku prawnym. Lasy Państwowe wykonują zadania nałożone przez administrację państwową i w takich ramach szukaliśmy rozwiązań. Prezentowana lista musi być bezpieczna gospodarczo, aby nie wywołać turbulencji na rynku surowca. 17% – to nasz konkret, rozłożony w czasie, ale realny – komentuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Dziś nie wiadomo kiedy ten proces się zakończy. Ponieważ leśnicy pracują na podstawie dziesięcioletnich planów urządzenia lasu, które są na różnych etapach realizacji i konieczne będzie ich aneksowanie w poszczególnych nadleśnictwach. Wiadomo natomiast ile ten - konieczny dla ochrony przyrody i walki ze zmianami klimatu - proces będzie kosztować.

W prezentowanym rozwiązaniu roczny koszt zaproponowanej ochrony dodatkowych obszarów lasu to blisko 900 mln zł. To właśnie wartość wycofania z rynku 3,050 mln m3 drewna, a więc koszt utraconych korzyści ze sprzedaży tego surowca, tylko dla Lasów PaństwowychTo duża suma, ale oceniamy ją jako bezpieczną gospodarczo – dodaje Marcin Polak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych.

Na 17 proc. szczególnie chronionych lasów składać się będą powierzchnie z różnymi formami modyfikacji gospodarki leśnej. Takie jak lasy w projekcie Nadleśnictw Puszczańskich, który uwzględnia lasy wyłączone na podstawie moratorium, a daje powierzchnię chronioną na poziomie 200 tys. ha, porównywalna z powierzchnią wszystkich parków narodowych w Polsce. Kolejna grupa to lasy o zwiększonej funkcji społecznej stanowiące dodatkowe 1,5 %. Lasy na stromych stokach wyjęte z gospodarki leśnej to dodatkowe 31800 ha co jest porównywalne ze średnią powierzchnią 2 nadleśnictw, starodrzewy – 111262 ha czyli kolejne 5 średniej wielkości nadleśnictw i wreszcie ponad 9960 ha zaproponowane do ochrony rezerwatowej w ramach projektu „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych".

Ta imponująca pula to efekt pracy  leśników, którzy na pierwszym spotkaniu w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach, usłyszeli oczekiwania społeczne i wykorzystując swoją wiedzę, z troską o przyrodę opracowali to perspektywiczne i realne rozwiązanie. Pamiętajmy, że leśnicy to przyrodnicy. Ochrona przyrody to nasze najważniejsze zadanie”- dodał dyrektor Koss.

Do postulowanych 20 % brakuje jeszcze 3%, dlatego podczas dzisiejszej narady Dyrektor generalny Lasów Państwowych zadeklarował, że na brakujących 3 % leśnicy będą wspierać ewentualne inicjatywy Ministerstwa Klimatu i Środowiska i strony społecznej dotyczące tworzenia nowych parków narodowych.