Wydawca treści
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Najnowsze aktualności
Na jagody...
Na jagody...
W lasach pojawiły się już pierwsze jagody. Nie wszystkie są jeszcze dojrzałe, mimo to zbierających z każdym dniem jest coraz więcej.
Stare polskie przysłowie „Święty Jan niesie jagód dzban” wyznacza datę pierwszych zbiorów. Porzekadło sugeruje, iż na pierwsze zbiory jagód powinniśmy się udać po 24 czerwca.
Borówka czarna – bo tak się fachowo nazywa ma wiele nazw zwyczajowych, m.in. jagoda, czernica, czarna jagoda. Występuje w drzewostanach sosnowych tworząc rozległe połacie.
Jagody są nie tylko pyszne i aromatyczne ale przede wszystkim zdrowe. Przed wycieczką do lasu warto pamiętać o podstawowych zasadach zbioru tych owoców. Jagody zbieramy ręczne, bez użycia jakichkolwiek narzędzi czy urządzeń, które uszkadzają roślinny.
Wybierając się na jagody pamiętajmy o odpowiednim ubraniu i preparatach odstraszających owady, aby zminimalizować ryzyko ukąszenia Pamiętajmy również o tym, aby nie zaśmiecać lasu oraz nie używać otwartego ognia, który jest szczególnym zagrożeniem w okresie letnim. Przypominamy również, że po drogach leśnych obowiązuje zakaz poruszania się samochodami.