Lista aktualności Lista aktualności

liście lecą z drzew, liście lecą z drzew…

Nadeszła jesień, a wraz z nią skończyły się długie i słoneczne dni. Z każdym dniem robi się coraz zimniej a rośliny rozpoczynają przygotowania do kolejnego sezonu wegetacyjnego, podczas których liście na drzewach zmieniają kolor i opadają. Na drzewach zachwyca nas bogactwo barw, które każdy z nas lubi podziwiać. Kiedy opadną liście mamy drogi usłane pięknymi kolorowymi dywanami. A najlepszą zabawę dopiero daje nam wszystkim szuranie na zasypanej ścieżce a nawet obrzucanie się świeżo spadłymi liśćmi.

Ale dlaczego tak się dzieję, że liście zmieniają kolory i spadają?

Zielony chlorofil w liściach jest pobudzany promieniami słonecznymi do syntezy składników odżywczych potrzebnych roślinie do życia. Kiedy słońca jest coraz mniej chlorofil ulega rozkładowi, a rośliny wycofują wodę i cenne składniki odżywcze z liści do łodyg i korzeni. Jego utrata uwidacznia inne barwniki, co sprawia, że liście przybierają piękne żółte, pomarańczowe i czerwone kolory.

Zrzucanie liści to skomplikowany proces - liście zaczynają się „starzeć” bo między liściem a gałązką zaczyna tworzyć się tzw. warstwa odcinająca. Połączenie liści z drzewem zaczyna być osłabione, przez co zahamowany jest dopływ wody i składników odżywczych do liści. Pozbawione wody liście usychają i z czasem opadają.

Drzewa po zrzuceniu liści przechodzą w stan zasłużonego spoczynku aż do nadejścia wiosny.  Wówczas cała przyroda budzi się z zimowego odrętwienia do życia i nasze bezlistne drzewa zaczynają wypuszczać pąki.