Lista aktualności Lista aktualności

Narada terenowa - odnowienia naturalne buka i dęba

W dniu 17.06.2020 roku w naszym nadleśnictwie odbyła się narada terenowa. Głównym tematem narady było naturalne odnowienie lasu gatunkami tzw. ciężko-nasiennymi: dąb i buk. Tereny Puszczy Wkrzańskiej obfitują w jednolite bory sosnowe, dlatego każdy obsiew naturalny gatunków drzew liściastych jest przez leśników wspierany. Dążymy do wielogatunkowej struktury lasu. Badania siedliskowe wykazują potencjalne siedliska dla buka i dęba na naszym terenie.

W ubiegłym roku zanotowano  obfitość nasion buka. Leśnicy wykorzystują takie okazje do zbioru nasion, a także wspierają pojawiające się naturalne odnowienie. W tym celu przygotowujemy odpowiednio glebę bezpośrednio pod drzewami nasiennymi. Następnie powierzchnia jest grodzona, aby zmniejszyć presję i szkody wyrządzane przez zwierzynę. Wszystkie nakłady pieniężne na ten cel wynagradzane są pięknym, zdrowym i rodzimym  pokoleniem młodych drzew.

Następnym krokiem będą cięcia odsłaniające nowe pokolenie- nowy drzewostan. Plan rozłożony jest na kilkanaście lat. Cięcia będą wykonywane tak, aby nie uszkodzić nowego pokolenia drzew.

Powstaje kolejny las dla przyszłych pokoleń.