Wydawca treści Wydawca treści

Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy.

Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Sieć Natura 2000 tworzą dwa typy obszarów:

  • obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków,
  • specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i  zwierząt.

Podstawą wyznaczania obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.

Sieć Natura 2000 zajmuje prawie 20% powierzchni lądowej kraju. Obecnie są wyznaczone 145 obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO) i 849 obszary ochrony siedlisk (SOO).

Na terenie naszego nadleśnictwa wyznaczonych jest 6 obszarów Natura 2000, które zajmują 79,1% powierzchni nadleśnictwa:

Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków PLB 32003 „Dolina Dolnej Odry"

W skład tej ostoi wchodzą m. in. tereny Nadleśnictwa Trzebież w tj. wyspa Dębina ( zespół przyrodniczo-krajobrazowy) i wyspa Radolin. Są to cenne ekosystemy będące miejscem gniazdowania rzadkich gatunków ptaków szponiastych takich jak bielik czy kania ruda.

 Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków PLB 320006 „Jezioro Świdwie"

Ostoja obejmuje cały obszar rezerwatu ,,Świdwie" oraz południową część Puszczy Wkrzańskiej.Przedmiotem ochrony tego obszaru jest głownie bogata fauna wodno-błotna rezerwatu  oraz rzadkie gatunki ptaków drapieżnych.

Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków PLB 320009 „Zalew Szczeciński"

Do ostoi należy część nadleśnictwa granicząca z Zalewem Szczecińskim i jeziorem Nowowarpieńskim . Obszar na naszym terenie zajmują przeważnie siedliska borowe oraz w mniejszym stopniu podmokłe i wilgotne będące miejscem gniazdowania głównie rzadkich drapieżnych gatunków ptaków.

Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków PLB 320014 „Ostoja Wkrzańska"

W skali Nadleśnictwa jest to największy obszar Natura 2000 obejmujący w większości polską część Puszczy Wkrzańskiej. Położony jest na północny zachód od Szczecina i na zachód od ujściowego odcinka Odry.Stanowi mozaikę siedlisk obejmując nieduże rzeczki, zeutrofizowane i zarośnięte szuwarami jeziora, nieduże zbiorniki, torfowiska niskie i wysokie, łąki, pastwiska. Większość obszaru to głównie siedliska borowe i olsowe na terenie równiny pokrytej wydmami. Powodem powołania ostoi były głównie rzadkie gatunki ptaków szponiastych (bielik, rybołów, kania ruda).

Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk PLH 320063 „Jezioro Stolsko"

Obszar leży w centralnej części proponowanego transgranicznego rezerwatu przyrody Goettesheide-Świdwie. Oprócz przeciętego granicą jeziora ochronie podlegają dobrze zachowane siedliska leśne i bagienne w południowej części Puszczy Wkrzańskiej. Ostoja jest miejscem bytowania i rozrodu płazów, gadów i ptaków.

Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk PLH 320037 „Dolna Odra"

W skład tej ostoi wchodzą m.in. tereny Nadleśnictwa Trzebież tj wyspa Dębina (zespół przyrodniczo-krajobrazowy) i wyspa Radolin. Ochronie podlegają dobrze zachowane siedliska na terenach podmokłych m.in. lasy olszowe i łęgowe. Duży udział w obszarze stanowią naturalne tereny zalewowe. Ostoja jest również miejscem bytowania wielu rzadkich gatunków ptaków.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Hodowla lasu

Hodowla lasu

Podstawowym działem gospodarki leśnej jest hodowla lasu.

Jest to dziedzina, której głównym działaniem jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje  zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Dążenie do zachowania istniejących lasów w stanie warunkującym ich stabilność i gotowość do realizacji całego spektrum celów stanowi nadrzędny cel jaki przyświeca działaniom hodowlanym realizowanym w Nadleśnictwie Trzebież. Przez cały  dostępny szereg działań dążymy do rozszerzenia i poprawienia jakości zasobów leśnych.

Nasiennictwo i selekcja

Dział hodowli zajmujący się zbiorem i magazynowaniem nasion.   Selekcja jest procesem nierozerwalnie związanym z istnieniem gatunków i warunkującym ich trwanie. Jest najlepszym sposobem zwiększania i ulepszania produkcji leśnej. Poprzez zbiór nasion z najlepszych drzewostanów nasiennych otrzymujemy zdrowe i trwałe sadzonki, hodowane na uprawach pochodnych.

Szkółkarstwo

Nadleśnictwo Trzebież posiada szkółkę leśną o powierzchni produkcyjnej 5,22 ha. Produkuje się na niej sadzonki z nasion pozyskanych z drzewostanów nasiennych oraz plantacji nasiennych. Na terenie szkółki znajdują się wszystkie gatunki drzew lasotwórczych, biocenotycznych i domieszkowych oraz podstawowe krzewy zadrzewieniowe. Głównym celem działalności gospodarstwa szkółkarskiego jest produkcja na otwartej przestrzeni wysokiej jakości sadzonek na potrzeby Nadleśnictwa Trzebież, jak również innych odbiorców.

Równe rzędy sadzonek na szkółce leśnej

Odnowienia i zalesienia

W Nadleśnictwie Trzebież odnowienia obejmują rocznie ok. 231 ha.

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dana lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

Pracownicy zakładu usług leśnych w trakcie sadzenia lasu

                Zalesienia (fot. Andrzej Kopeć)

Kolejną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu.  Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu. Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie sosną, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu dąb i buk.

Pielęgnowanie lasu

Pielęgnowanie lasu ma na celu ukształtowanie drzewostanów o prawidłowym składzie gatunkowym oraz wysokiej jakości hodowlanej i technicznej. W Nadleśnictwie Trzebież w związku z dużą ilością zakładanych corocznie upraw, zabiegi pielęgnacyjne wykonywane są na znacznej powierzchni.

Przeciętne roczne rozmiary tych zabiegów to odpowiednio:

  • pielęgnowanie gleby – 71 ha
  • czyszczenia wczesne - 101 ha
  • czyszczenia późne - 129 ha
  • trzebieże wczesne - 200 ha
  • melioracje agrotechniczne - 200 ha

Służba Leśna nadzoruje prawidłowość i staranność wykonania tych zabiegów, gdyż mają one decydujący wpływ na kształt przyszłych pokoleń lasu i są niezbędne dla prawidłowego rozwoju upraw leśnych.

Działania hodowlane ukierunkowane są na polepszanie jakości drzewostanów. Dążymy do tego poprzez zróżnicowanie składu gatunkowego, stosowanie sadzonek dobrej jakości, właściwe wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz inicjowanie i ochronę odnowień naturalnych. Duża różnorodność siedliskowa wykusza indywidualne podejście do każdego zabiegu hodowlanego, bez względu na wiek czy rodzaj planowanego do wykonania zabiegu.