Wydawca treści Wydawca treści

Informacje ogólne

Nadleśnictwo Trzebież zaprasza do urzekającej i pełnej uroku Puszczy Wkrzańskiej

Nadleśnictwo Trzebież zaprasza do urzekającej i pełnej uroku Puszczy Wkrzańskiej, która zajmuje łącznie około 80 tys ha, z czego 1/3 znajduje się po polskiej stronie. Jest to jeden z największych kompleksów leśnych polsko-niemieckiego pogranicza. Cały obszar Nadleśnictwa wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcze Szczecińskie". Jesteśmy jedynym nadleśnictwem w RDLP Szczecin położonym na zachód od Odry. W obecnej wielkości Nadleśnictwo Trzebież zostało utworzone 01.10.1970 roku z połączenia trzech  małych Nadleśnictw: Trzebież, Jasienica, Tanowo. Lasy Nadleśnictwa to 24 956 ha powierzchni, w tym lasy ochronne to 14114 ha. Lasy rezerwatowe i ochronne to 48,5% powierzchni Nadleśnictwa.
Zasięgiem terytorialnym obejmujemy 76 400 ha na terenie gmin: Nowe Warpno, Police, Dobra Szczecińska oraz miast: Szczecin, Police i Nowe Warpno. Od północy i wschodu lasy nadleśnictwa ograniczone są Zalewem Szczecińskim oraz Roztoką Odrzańską, od zachodu - granicą państwa, a od południa -
lasami komunalnymi miasta Szczecina.

Lasy Nadleśnictwa Trzebież pod względem przyrodniczo–leśnym zaliczane są do I Krainy Bałtyckiej, dzielnicy 2 Niziny Szczecińskiej. Klimat atlantycki mający wpływ na ten obszar charakteryzuje się dużą zmiennością i różnorodnością pogody we wszystkich porach roku Niepokojącym zjawiskiem są anomalie pogodowe, w tym huraganowe wiatry.