Lista aktualności Lista aktualności

OWOCE LASU

NATURALNE SŁODYCZE I LEKARSTWA

Jak przeżyć w lesie? Las da Tobie wszystko, co do prostego życia potrzeba – schronienie nad głową, opał na ognisko oraz pożywienie. Pomijając zwierzynę, możemy żywić się nie tylko „korzonkami” – smakowite i zdrowe są owoce lasu. Obok jadalnych grzybów, korzeni i ziół znajdujemy liczne – często już zapomniane – owoce lasu.

MALINY – warto sięgnąć po pełne witamin owoce, a także liście maliny. Mają one właściwości lecznicze – to najlepszy lek na przeziębienie, stosuje się ją także w chorobach reumatycznych, miażdżycy, chorobom nerek, a ich cukier jest bezpieczny dla cukrzyków. I są pyszne!


POZIOMKI – prekursor naszej truskawki, dojrzewa w VI i VII.

JAGODY – czarne borówki są nie tylko smaczne, ale też szalenie zdrowe – znakomicie działają na wzrok, ponieważ chronią plamkę żółtą, a co za tym idzie – poprawiają widzenie w ciemności. Brak tu miejsca na opisanie wszystkich cudownych właściwości leczniczych i kosmetycznych jagód. Jedno jest pewne – maseczek się z nich nie robi…

BORÓWKA CZERWONA, tzw. brusznica – dojrzewa VIII – X. Leczniczo cenne są głównie liście, używane przy stanach zapalnych i zakaźnych dróg moczowych –działają nawet tam, gdzie nie działa penicylina. Owoce służą celom dietetycznym – regulują trawienie. Są pysznym dodatkiem do mięs.

JEŻYNY – Spożycie 100g malin lub jeżyn pokrywa dzienne zapotrzebowanie człowieka na miedź, wynoszące zaledwie 1mg, która jest potrzeba do tworzenia hemoglobiny i wielu enzymów.

ŻURAWINA – wszędzie reklamowana na drogi moczowe, cóż więcej?

ORZECHY LASKOWE – bogate w białko i zdrowe tłuszcze. Wspaniale działają na cerę. Ich liście w postaci kompresów leczą żylaki i wrzody. Oczywiście, jeśli zdążycie przed wiewiórkami…

ORZESZKI BUKA, tzw. bukiew – wysoko kwasotwórcze orzeszki bukowe, są bogate w łatwo przyswajalne żelazo, magnez i wapń. W bukwi jest alkaloid o oszałamiającym działaniu zwany faginą – rozkłada się on po podgrzaniu, dlatego przed zjedzeniem powinno się je –jak słonecznik – rozgrzać na patelni. Dawniej w lasach bukowych wypasano świnie, które podobnie jak dziki uwielbiają bukiew i żołędzie.

ŻOŁĘDZIE – pożywienie naszych przodków w czasach neolitu. Właściwości lecznicze posiada głównie kora dębowa. Z prażonych, zmielonych żołędzi robiono namiastkę kawy o nieco cierpkim, ale ciekawym smaku.

RÓŻA – znamy wiele gatunków róży, które mają jadalne owoce. Owoce te są multiwitaminowe i multimineralne. Posiadają ogromną ilość witaminy C- 23x więcej niż sok pomarańczy. Konfitury z róży dodają aromatu zimowej herbacie i znakomicie smakują w pączkach w Tłusty Czwartek.

GŁÓG – ich mdłe owoce są rzadko używane w kulinarii, za to w lecznictwie jest zwany „lekiem starości” – znakomicie wzmacniają serce, a także pozytywnie działają na przemianę materii.

JARZĘBINA – oprócz korali, można z nich zrobić pyszne dżemy, konfitury, soki i nalewki. Przed spożyciem należy je przemrozić – wtedy tracą cierpkość i goryczkę. Są doskonałe jako lekarstwo na kaszel i chrypkę, wzmacniają także serce i naczynia krwionośne.

BEZ CZARNY – Świetna roślina na przeziębienia, działa napotnie, łagodnie moczopędnie i przeczyszczająco. Owoce bzu usuwają ból – napar wypity np. po usunięciu zęba, łagodzi ból aż do zaniku. Kwiaty bzu – stosowane są w kosmetyce – kompresy polecane są na odmrożone miejsca, a także na opuchnięte powieki.

DEREŃ – leczniczo jako środek pobudzający apetyt, wzmacniający i ściągający, a także jako owoc na pyszne nalewki.

BERBERYS– słynie w medycynie ludowej jako lek przeciwszkorbutowy - owoce posiadają wielką ilość witamin C oraz P (rutyny). Wszystkie części rośliny mają przeznaczenie lecznicze, zachęcamy do zapoznania się z zaskakującą wartością leczniczą berberysu.

Poza powyższymi jadalne są: jabłoń dzika, dzikie śliwki, pigwa (nie mylić z pigwowcem), porzeczki czerwone, grusza polna, tzw. ulęgałka oraz czeremcha pospolita, jarząb brekinia. W lesie znaleźć można także owoce przyprawowe, czyli jagody jałowca pospolitego.
Nie owocem, a „tworem”  są galasy owada dębianki spotykane na liściach dębu. Te tajemnicze kulki mają wiele ciekawych właściwości – od okładu przeciwbólowego na oparzenia, otarcia i rany, poprzez lek na bolące gardło, aż do leczenia biegunki, a także zaparć. Z galasów wytwarzało się także atrament.

Zachęcamy do próbowania i korzystania z dobrodziejstw natury – często skuteczniejszej i zdrowszej od chemii farmaceutyków. Po odpowiednim przygotowaniu dobroczynne właściwości owoców lasu wpłyną korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Pamiętajmy jednak, aby nie zbierać roślin, których nie znamy. Warto mieć przy sobie przewodnik opisujący rośliny, aby nie pomylić się i nie spożyć rośliny trującej.

Las jest bogatą spiżarnią, do której warto zaglądać i którą warto poznać. Zapraszamy!